FLIGHT TYPE ELECTRIC HEATED DISHWASHER
Supporting frame with double skin panels in AISI304 stainless steel, tanks in AISI316 stainless steel. Wash and rinse spray arms in AISI304 stainless steel. Double speed. Electronic control panel, HACCP preset. Belt movement: from right to left. Out-put dishes/h: 4300 (1st speed)-6600 (2nd speed). SECTIONS: PREWASH, WASH, 2nd WASH, DOUBLE RINSE.
| Movement direction | from right to left |
| Productivity | 6600 plates/h |
| Useful insertion height | 45 cm |
| Eletronic control | yes |
| Working voltage | 400V 3N~ / 50Hz |
| Net Weight | 1050 kg |
| Gross Weight | 1290 kg |
| Packing Width | 620 cm |
| Packing Height | 220 cm |
| Packing Depth | 115 cm |
| Width | 600 cm |
| Height | 180 cm |
| Depth | 95 cm |
| Electric Power | 56 kW |
| Electric supply height | 16 cm |
| Cold water diameter | 3/4" |
| Cold water connection height | 20 cm |
| Hot water | 530 l/h |
| Hot water diameter | 3/4" |
| Hot water connection height | 30 cm |
| Water temperature | 55 °C |
| Water drain diameter | 1"+1/4" |
| Water drain height | 17 cm |
| Dimensions | 600x95x180 cm |
| Packing | 620x115x220 cm |