GRATE FLOOR DRAIN 40X40, HORIZ. OUTLET
Floor drain constructed throughout in 18-10 AISI 304 stainless steel, thickness 8/10. Watertight basin with siphon drain outlet 80 mm in diameter. Removable floor grating 18-10 AISI 304 stainless steel at least 2 mm thick; grid size 25x25x30h. Removable stainless steel filter for all models.
| Outlet Type | single, horizontal |
| Working voltage | . |
| Net Weight | 9,4 kg |
| Gross Weight | 9,7 kg |
| Packing Width | 46,5 cm |
| Packing Height | 18 cm |
| Packing Depth | 46,5 cm |
| Width | 44,5 cm |
| Height | 16 cm |
| Depth | 44,5 cm |
| Water drain diameter | 8 |
| Dimensions | 44,5x44,5x16 cm |
| Packing | 46,5x46,5x18 cm |