HAND WASH BASIN, FREE STANDING, FOOT LEVEL OPERATED
18-10 stainless steel hand wash basin with satin finish. Pressed generously coved bowl. Mixerwith foot level operation. Inside cabinet with hinged door. Complete with water spout neck and plastic siphon.
| Working voltage | . |
| Net Weight | 25 kg |
| Gross Weight | 30 kg |
| Packing Width | 55 cm |
| Packing Height | 110 cm |
| Packing Depth | 60 cm |
| Width | 50 cm |
| Height | 90 cm |
| Depth | 50 cm |
| Cold water | 960 l/h |
| Cold water diameter | 1/2" |
| Cold water connection height | 5 cm |
| Hot water | 960 l/h |
| Hot water diameter | 1/2" |
| Hot water connection height | 5 cm |
| Water temperature | 45 °C |
| Water drain diameter | 4 |
| Water drain height | 55 cm |
| Dimensions | 50x50x90 cm |
| Packing | 55x60x110 cm |