ELECTRIC DRYING UNIT
Element for flight type dishwasher. Structure made of AISI304 stainless steel. Composed of a fan motor and an heating electric battery. To order with the dishwasher. It is supplied already assembled. The dishwasher is 900 mm longer.
| Working voltage | 400V 3N~ / 50Hz |
| Net Weight | 100 kg |
| Gross Weight | 130 kg |
| Packing Width | 110 cm |
| Packing Height | 120 cm |
| Packing Depth | 115 cm |
| Width | 90 cm |
| Height | 90 cm |
| Depth | 95 cm |
| Electric Power | 12,5 kW |
| Dimensions | 90x95x90 cm |
| Packing | 110x115x120 cm |