GAS FRYER 2 WELLS 12+12 L DIGITAL CONTROLS
18-10 Stainless Steel structure,20/10 mm thickness top. Pressed wells sealed into top,generously coved with drain zone. Under cabinet,side walls, bottom in a single radiused piece with insulated hinged doors and and heat-resistant chromium-plated handles.Delivered with 1 basket/each well.
| Power supply | Gas |
| Product fitting up | with integrated undercompartment |
| Well quantity | 2 |
| Liter each well | 12 |
| Well type | Max Power - heat exchange pipes |
| Productivity | 26 kg/h french fries |
| Control panel | digital |
| Gas power < 35 kw | Yes |
| Working voltage | 230V 1N~ / 50Hz |
| Net Weight | 138 kg |
| Gross Weight | 150 kg |
| Packing Width | 128 cm |
| Packing Height | 118 cm |
| Packing Depth | 106 cm |
| Width | 100 cm |
| Height | 72 cm |
| Depth | 110 cm |
| Electric Power | 0,06 kW |
| Gas Power | 22 kW |
| Electric supply height | 5 cm |
| Gas diameter | 1/2" |
| Gas supply height | 5 cm |
| Dimensions | 100x110x72 cm |
| Packing | 128x106x118 cm |