HEAT SHIELD FOR OVEN TT623
Heat shield made of AISI 304 stainless steel, 12/10 thickness. To be positioned on oven side when radiant heat sources are present. Thanks to its construction type as a chimney, the shield draws fresh air from the bottom and canalizes upwards in order to cool/protect the oven. For PRACTICO ovens mod.TT623. With the heat shield fitted, the oven width increases by 3.6 cm.
| Working voltage | . |
| Net Weight | 0 kg |
| Gross Weight | 0 kg |
| Packing Width | 0 cm |
| Packing Height | 0 cm |
| Packing Depth | 0 cm |
| Width | 81 cm |
| Height | 7,5 cm |
| Depth | 58 cm |
| Dimensions | 81x58x7,5 cm |
| Packing | 0x0x0 cm |