ELECTRIC COMBI OVEN 10 X GN 1/1 WITH AUTOMATIC WASHING SYSTEM
Multifunction combination oven with immediate steam production inside the chamber. Control panel with capacitive touchscreen, 7” LCD interface, multilingual, Ethernet (cable not supplied) and Wi-Fi connection as standard. Single-point core probe as standard. Manual cooking processes (convection, mixed and steam cycle) or automatic (over 70 programs available, up to 300 programs can be saved in different categories). Fan with automatic rotation reversal and 5 speeds. Automatic triple-action sanitizing cooking chamber washing system, with automatic addition of liquid detergent. Structure made in AISI 304 stainless steel, AISI 316L in cooking chamber.
| Portions for cooking process | n° 140 |
| Energy Control | Pre-Setting for remote control of power peaks |
| Core cooking probe | Singlepoint, supplied |
| Power supply | Electricity |
| Chemical products to be used | Liquid detergent and descaling |
| Cooking chamber washing | automatic |
| Capacity in GN containers | 10 x 1/1 |
| Addition of cleaning products | automatic |
| Capacity in 60x40cm containers | 8 - with accessory |
| Door opening | from left to right |
| Working voltage | 400V 3N~ / 230V 3~ / 50÷60 Hz |
| Net Weight | 150 kg |
| Gross Weight | 170 kg |
| Packing Width | 101 cm |
| Packing Height | 136 cm |
| Packing Depth | 96,5 cm |
| Width | 92 cm |
| Height | 107,1 cm |
| Depth | 90,5 cm |
| Electric Power | 17 kW |
| Dimensions | 92x90,5x107,1 cm |
| Packing | 101x96,5x136 cm |