ELECTRIC COMBI OVEN 6 X GN 1/1 WITH AUTOMATIC WASHING SYSTEM
Multifunction combination oven with immediate steam production inside the chamber. Control panel with capacitive touchscreen, 7” LCD interface, multilingual, Ethernet (cable not supplied) and Wi-Fi connection as standard. Single-point core probe as standard. Manual cooking processes (convection, mixed and steam cycle) or automatic (over 70 programs available, up to 300 programs can be saved in different categories). Fan with automatic rotation reversal and 5 speeds. Automatic triple-action sanitizing cooking chamber washing system, with automatic addition of liquid detergent. Structure made in AISI 304 stainless steel, AISI 316L in cooking chamber.
| Capacity in 60x40cm containers | 5 - with accessory |
| Power supply | Electricity |
| Energy Control | Pre-Setting for remote control of power peaks |
| Core cooking probe | Singlepoint, supplied |
| Addition of cleaning products | automatic |
| Capacity in GN containers | 6 x 1/1 |
| Door opening | from left to right |
| Portions for cooking process | n° 85 |
| Cooking chamber washing | automatic |
| Chemical products to be used | Liquid detergent and descaling |
| Working voltage | 400V 3N~ / 230V 3~ / 50÷60 Hz |
| Net Weight | 120 kg |
| Gross Weight | 145 kg |
| Packing Width | 101 cm |
| Packing Height | 107,1 cm |
| Packing Depth | 96,5 cm |
| Width | 92 cm |
| Height | 83,6 cm |
| Depth | 90,5 cm |
| Electric Power | 12 kW |
| Dimensions | 92x90,5x83,6 cm |
| Packing | 101x96,5x107,1 cm |