GAS COMBI OVEN 10 X GN 1/1 WITH AUTOMATIC WASHING SYSTEM, RIGHT-HAND DOOR OPENING
Multifunction combination oven with immediate steam production inside the chamber. Control panel with capacitive touchscreen, 7” LCD interface, multilingual, Ethernet (cable not supplied) and Wi-Fi connection as standard. Single-point core probe as standard. Manual cooking processes (convection, mixed and steam cycle) or automatic (over 70 programs available, up to 300 programs can be saved in different categories). Fan with automatic rotation reversal and 5 speeds. Automatic triple-action sanitizing cooking chamber washing system, with automatic addition of liquid detergent. Structure made in AISI 304 stainless steel, AISI 316L in cooking chamber.
| Portions for cooking process | n° 140 |
| Door opening | from right to left |
| Addition of cleaning products | automatic |
| Capacity in 60x40cm containers | 8 - with accessory |
| Capacity in GN containers | 10 x 1/1 |
| Cooking chamber washing | automatic |
| Power supply | Gas |
| Core cooking probe | Singlepoint, supplied |
| Chemical products to be used | Liquid detergent and descaling |
| Working voltage | 230V 1N~ / 50Hz |
| Net Weight | 0 kg |
| Gross Weight | 0 kg |
| Packing Width | 101 cm |
| Packing Height | 136 cm |
| Packing Depth | 96,5 cm |
| Width | 92 cm |
| Height | 107,1 cm |
| Depth | 90,5 cm |
| Electric Power | 0,45 kW |
| Gas Power | 20 kW |
| Dimensions | 92x90,5x107,1 cm |
| Packing | 101x96,5x136 cm |