ELECTRIC COMBI OVEN 8 X GN 2/1 - 16 X GN 1/1 WITH AUTOMATIC WASHING SYSTEM
Multifunction combination oven with immediate steam production inside the chamber. Control panel with capacitive touchscreen, 7” LCD interface, multilingual, Ethernet (cable not supplied) and Wi-Fi connection as standard. Single-point core probe as standard. Manual cooking processes (convection, mixed and steam cycle) or automatic (over 70 programs available, up to 300 programs can be saved in different categories). Fan with automatic rotation reversal and 5 speeds. Automatic triple-action sanitizing cooking chamber washing system, with automatic addition of liquid detergent. Structure made in AISI 304 stainless steel, AISI 316L in cooking chamber.
| Core cooking probe | Singlepoint, supplied |
| Capacity in GN containers | 8 x 2/1 |
| Chemical products to be used | Liquid detergent and descaling |
| Energy Control | Pre-Setting for remote control of power peaks |
| Door opening | from left to right |
| Portions for cooking process | n° 223 |
| Power supply | Electricity |
| Addition of cleaning products | automatic |
| Cooking chamber washing | automatic |
| Working voltage | 400V 3N ~ 50 ÷60 Hz |
| Net Weight | 0 kg |
| Gross Weight | 0 kg |
| Packing Width | 128 cm |
| Packing Height | 126 cm |
| Packing Depth | 110,5 cm |
| Width | 118,1 cm |
| Height | 99,2 cm |
| Depth | 109,4 cm |
| Electric Power | 19,6 kW |
| Dimensions | 118,1x109,4x99,2 cm |
| Packing | 128x110,5x126 cm |